Indkøbskurv (0)

Blomster til Dronningen

26-07-2011
'FMKB' var talrigt repræsenteret, da Hjejleselskabet i Silkeborg for nyligt fejrede hjuldamperen Hjejlens 150 år.


I dagens anledning havde Hjejleselskabet nemlig reserveret den nyeste og største turbåd, M/S Mågen, udelukkende til 'Familier med kræftramte børn' og fra store dele af Danmark kom organisationens familiemedlemmer og fyldte båden til sidste plads.

Mågen stævnede ud fra Silkeborg Havn med kurs mod Himmelbjerget, hvor Dronning Margrethe steg ombord på Hjejlen. Herefter gik turen i flotille med de andre turbåde tilbage mod Silkeborg Havn, hvor der var stor modtagelse af dronningen.

Otte-årige Isabella overrækker blomster
Modtagelseskomiteen på havnen i Silkeborg var omfattende, men otte-årige Isabella Hermann fra 'Familier med kræftramte børn' løb dog med en meget stor del af opmærksomheden. Hun var udvalgt til på organisationens vegne at overrække en buket blomster til Dronningen, en ærefuld opgave, som hun klarede på fineste vis. Og Isabella blev en kæmpestor oplevelse rigere.

Isabella fik i 2009 konstateret nyrekræft og har været igennem et langt og hårdt behandlingsforløb. I dag er hun ikke længere i behandling, men kan først erklæres rask om ni-ti år, hvis sygdommen ikke blusser op, som det desværre ofte sker.

Kun for FMKB
Under jubilæumssejladsen var det kun medlemmer af 'Familier med kræftramte børn', der var med ombord. Familier med et kræftramt barn i intensiv behandling er underlagt strenge isolationskrav, da barnet har et stærkt svækket immunforsvar og derfor er meget modtagelig over for smitte. Og her kan selv den mindste forkølelse have alvorlige konsekvenser for det videre behandlingsforløb.

Derfor kan disse familier ikke deltage i og få samme oplevelser som 'almindelige' familier, og således er glæden altid stor, når det er muligt at deltage i begivenheder, aktiviteter og arrangementer under trygge forhold.